fbpx
   

“Воєнна істерія дорого обходиться Україні” – Володимир Литвин про економічну ситуацію в країні

 Поділитися

Поділитися в

У своєму виступі у Верховній Раді України В. Зеленський оптимістично охарактеризував економічний стан України. Очевидним і головним свідченням чого, на його думку, є перевиконання надходжень до бюджету за останній місяць на 7 млрд гривень. Правда, одночасно звітують цифрою у 4 млрд.

Однак реальність полягає у тому, що воєнна істерія дорого обходиться Україні. Рівно ж, як і санкційна щодо Росії. Україна вже зазнала прямих втрат у понад 12 млрд доларів. Сумарна капіталізація російських кампаній упала майже на 8 трлн рублів. Додаймо до цього (в обох країнах) інфляцію, знецінення валют, обвали на фондових ринках та вихід іноземців з державних паперів, погіршення соціального самопочуття людей. А також те, що за такої атмосфери економікам належить існувати ще не один місяць. Відповідно населенню – терпіти. Хоча становище Росії виглядає більш стійким, на стороні України – ймовірність іноземної фінансової допомоги.

Європа занепокоєна очікуваними проблемами з постачанням російського газу. А заодно й зростанням цін на продукти харчування. Оскільки Україна та Росія – лідери у постачанні пшениці, кукурудзи, олії і т.д. У тому числі для Азії, Африки та Близького Сходу.

Не виключається підвищення світових цін на нафту. У випадку воєнного конфлікту – до 150 доларів за барель. Уповільнення світової економіки до 0,9% у першому півріччі 2022 р. та прискорення глобальної інфляції до 7%.

Очевидно, що перед Україною загрози найбільші. Вже хоча б тому, що середні доходи й зарплати у РФ вищі українських. Наприклад, на середню зарплату в Україні можна купити всього 384 літри бензину, тоді як у Росії – майже втричі більше.

Не в останню чергу через це українська влада намагається дотримуватись заспокійливої риторики. Мовляв, сценарії збройного конфлікту штучно нагнітаються. Нам не потрібна паніка – такий лейтмотив усіх останніх заяв В. Зеленського. Входячи таким чином у своєрідний клінч з адміністрацією США, яка пророкує й попереджає про неминучість зіткнення.

Зрозуміло, на кого більше орієнтуються, скажімо, інвестори. Тільки за неповний січень Україна втратила 1,5 млрд доларів (5% золотовалютних резервів) на утримання курсу гривні. В. Зеленський оптимістично заявляє, що на сьогодні Україна має найвищі за всю її історію резерви – понад 30 млрд доларів (хоча насправді це не найвищий показник).

За неповний січень 2022 р. портфель українських облігацій зменшився на 8,3 млрд гривень (залишилось 83 млрд). Нерезиденти можуть вивести ще до 1,5 млрд доларів, а падіння попиту на українські боргові папери може затягнутися на півроку. Залишається сподіватися на допомогу Заходу для зшивання фінансових провалів (до 4-5 млрд доларів).

Важливо мати на увазі, що міжнародні резерви Росії складають 639 млрд доларів при загальному її боргу в 478,2 млрд Тоді як золотовалютні резерви України на кінець 2021 р. не перевищували 31 млрд доларів. Співвідношення держборгу до ВВП: у Росії – 18%, в України – 60%. До того ж РФ може виграти від підвищення цін на нафту та газ. А відповідно збитки економікам через загрозливу нинішню обстановку далеко не рівнозначні. У випадку наростання конфлікту, Україні надзвичайно складно буде вистояти без додаткових фінансових вливань від західних країн. Чи готові вони до цього?