fbpx
   

Володимир Литвин: Все – як завжди: багатим і чорт дітей колише

 Поділитися

Поділитися в

Країни, які першими отримають надійну вакцину від ковіду чи доступ до неї, посилять свій вплив та виграють економічно.

Зараз клінічні випробування проходять 48 потенційних вакцин. 11 з них – масштабний третій етап. Тобто на людях. Їх розробники – Китай, США, деякі європейські країни, Росія та Індія.

Декілька десятків багатих країн вже давно забронювали для себе 6 млрд. доз можливих вакцин. Що робить її малодоступною для решти держав. Принаймні до 2024 року.

Деякі вакцини (зокрема компаній BioNTech та Pfizer) повинні зберігатися при температурі мінус 70 градусів. Звідси – надзвичайна складність їх виробництва, доставки, застосування і підготовки необхідного персоналу. Є питання й ціни – особливо для бідних: доза від 20 до 25 доларів. Безпосередньо для споживача вона зросте кратно.

Ситуацію ускладнює й нестача мавп для випробування вакцин перед тестуванням її на людях. Вартість однієї сягає 10 тис. євро. В Європі ціна на них підскочила на 50-70%.

Скажімо, США імпортує з Китаю 35 тис. мавп. Зараз Китай заборонив їх вивезення.

В Україні на рівні влади з’являються повідомлення про плани закупити 8 млн. доз. Правда, невідомо коли, якої вакцини, наскільки це співвідноситься з потребами. Реально – останні в черзі. Отримаємо за залишковим принципом, якщо безоглядно будемо робити ставку лише на «демократичну» вакцину. А не на найбільш корисну.