В умовах вступу до ВНЗ сталися чергові зміни

Суспільство
4181
В умовах вступу до ВНЗ сталися чергові зміни

Цьогоріч для вступників запровадили так звані коефіцієнти до конкурсного бала. Міністерство освіти та науки встановило три категорії коефіцієнтів: галузевий, регіональний та сільський.

Про це повідомляє Укрінформ.

«Ми мотивуємо наших абітурієнтів, щоб вони зважили: чи варто обов’язково їхати до Києва, чи можна все-таки навчатися ближче до місця проживання. Тому що серед регіональних університетів ми теж маємо хороші вищі навчальні заклади… Сільський коефіцієнт повинен посприяти підтримці дітей з сільської місцевості… Ми розуміємо, що сьогодні, на жаль, ми не можемо створити рівні умови доступу до якісної освіти в селі і місті. Наразі вважаємо, що сільську молодь потрібно підтримати», — пояснила нововведення Лілія Гриневич.

Галузевий коефіцієнт складає 1,03 і надається тим вступникам, які подали заяву з першою пріоритетністю на спеціальності природничо-математичного та інженерно-технічного спрямування. Регіональний коефіцієнт становить: 1,0 у Києві; 1,01 — у Львові, Харкові, Одесі, Дніпрі; 1,03 — у переміщених (з зони АТО) навчальних закладах, а також навчальних закладах Луганської та Донецької областей; 1,02 — у навчальних закладах на інших територіях України. Сільський коефіцієнт становить 1,02. Використовувати його мають право ті вступники, які закінчили загальноосвітній навчальний заклад у сільській місцевості у 2017 році та проживають у сільській місцевості. Для отримання цього коефіцієнта потрібно надати довідку, яка підтверджує реєстрацію вступника в сільській місцевості. Видають такі довідки органи місцевої влади або державної міграційної служби.

Конкурсний бал буде множитися на коефіцієнти автоматично в Єдиній державній базі з питань освіти. Таким чином, якщо, наприклад, у вступника конкурсний бал без коефіцієнтів становить 150, а він при цьому здобув ко- ефіцієнт 1,01, то відповідно він матиме бал 151,5.

«Регіональний коефіцієнт може бути встановлений після того, як вступник зареєстрував заяву до відповідного навчального закладу. Те саме стосується галузевого коефіцієнта. Щодо сільського коефіцієнта: вступник сканує свою довідку, завантажує ії в електронному кабінеті, вищий навчальний заклад переглядає цю довідку, дані атестата, і якщо допускає вступника до конкурсу, підтверджує відповідний сільський коефіцієнт», — розповів директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров.

Держава також обіцяє певні пільги при вступі до вишів учаcникам Антитерористичної операції, дітям загиблих в АТО. Зокрема, учасники АТО при вступі можуть обирати: складати іспит чи вступати за результатами ЗНО. Також при вступі для них діє так звана квота-1, яка забезпечує право на навчання за державний кошт.

«Учасники АТО так само будуть мати право безоплатного проживання в гуртожитках, і ми ретельно намагатимемося, щоб усі ветерани АТО, учасники бойових дій, якщо вони бажають продовжувати освіту і склали вступні іспити, мали можливість навчатися на місцях державного замовлення», — пообіцяла міністр Гриневич.

Спеціальні умови діють для дітей учасників АТО.

«Для цього вони мають вступити на контракт, і коли для цього буде можливість, вони можуть перевестися на бюджет. Натомість діти загиблих в АТО мають беззаперечне право на місце за рахунок державного замовлення. Їхнє завдання — лише вступити до ВНЗ, тобто успішно здати ЗНО. Якщо вони вступають навіть на контрактну форму навчання, ми обов’язково забезпечуємо їх місцем державного замовлення», — пояснила Лілія Гриневич.