fbpx
   

“Росія обходить «кислотний» для неї принцип європейської безпеки” – Литвин

 Поділитися

Поділитися в

“Атмосфера навколо України сьогодні є тривожною, навіть дуже небезпечною, але не катастрофічною. Щоб вона не стала такою, потрібно врозумлено, а отже відповідально діяти. Усім. Першочергово — в Україні.” — розмірковує Володимир Литвин, громадський діяч, академік НАН України в одній зі своїх публікацій у виданні “Голос України”.

Російська сторона обходить «кислотний» для неї принцип європейської безпеки, зафіксований у Хельсінкському заключному акті 1975 р., — поважання прав, характерних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, повага до територіальної цілісності держав та непорушності кордонів. Зауважимо: останній припис у свій час з великими труднощами було просунуто делегацією СРСР, щоб убезпечити НДР від німецького «реваншизму» — об’єднання її з ФРН у єдину Німеччину.

Не можна не помітити підмін, до яких вдається Захід, — заміну принципу неподільності безпеки Європи «євроатлантичною», що суперечить документам, які підписали лідери всіх країн — членів ОБСЄ: жодні держави не можуть бути наділені переважаючою відповідальністю за підтримання миру й стабільності у регіоні ОБСЄ. Принагідно зауважимо: чи не звідси довільні трактування Мінських угод сторонами конфлікту? Ще важливіше запитання: чи буде бодай якесь продовження діалогу між Росією, США й НАТО через відмову Заходу в нерозповсюдженні Альянсу? Адже є низка варіантів, застосування яких не порушить засадничі документи Альянсу і водночас дасть змогу зняти напруження, що перейшло в фазу гострого протистояння сторін.

Цілісний виклад матеріалу – за посиланням.